Wyjście na kolację, obiad lub przyjęcie i wypicie jednego lub więcej kieliszków wina lub piwa to dwa nawyki, które w kulturze zachodniej są częścią tego samego rytuału. Wypoczynek bez alkoholu jest dla wielu osób niewyobrażalny, a sytuacje towarzyskie zachęcają do stałego kontaktu z napojami alkoholowymi.
Nadużywanie alkoholu
Mimo, że negatywne skutki spożywania alkoholu są powszechnie znane i rozpowszechnione, to zwłaszcza wśród nieletnich, nadużywanie alkoholu jest powszechne. Co więc skłania nas do picia i gdzie jest granica?
Alkohol odgrywa ważną rolę społeczną, która może decydować o rozpoczęciu picia i jego nadużywaniu. Obecność alkoholu w naszym społeczeństwie jest ogromna, podobnie jak presja na picie. Alkohol jest depresantem ośrodkowego układu nerwowego i wiele osób używa go jako anksjolityku, a to często maskuje depresję lękową.
Uczucie, jakie wywołuje alkohol, czyni go bardzo atrakcyjną substancją dla wielu osób, które szukają bardziej „otwartego”, „wesołego” wizerunku lub chcą pokonać swoją nieśmiałość. W przypadku nastolatków i młodzieży spożywanie alkoholu może być także sposobem na szukanie aprobaty grupy i poczucia się jej częścią. Dzieje się tak dlatego, że pierwszą rzeczą, jaką robi alkohol, jest niwelowanie świadomych mechanizmów obronnych, poczucia rzeczywistości, i dlatego wiele osób poszukuje efektów euforycznych wywołanych jego początkowym spożyciem. Uzależnienie od spożywania alkoholu może ukrywać inne zaburzenia psychiczne, które do tego uzależnienia prowadzą.
Kiedy należy się martwić?
W społeczeństwie, w którym istnieje szeroka tolerancja i przyzwolenie na spożywanie alkoholu, trudno jest określić, kiedy rozwija się uzależnienie. Ilość i częstotliwość spożywania alkoholu oraz wysoka tolerancja na jego działanie są sygnałem ostrzegawczym. Gdy wystąpił problem związany ze spożywaniem alkoholu, a dana osoba nie potrafiła zmienić wzorca zachowania, np. osoba, której odebrano prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu i nie zmieniła swojego zachowania, to również jest to sygnał ostrzegawczy. Dowiedz się, jak rozpoznać alkoholizm tutaj.
Jeśli dana osoba „potrzebuje” alkoholu, nawet jeśli jest to tylko w weekendy, to mówimy już o trwającym zaburzeniu. Może to być inny rodzaj zaburzenia, bez fizjologicznej zależności, a jeśli dana osoba pije szybciej niż inni, z trudnościami w kontroli, to również mamy do czynienia z zaburzeniem używania alkoholu, które musi być odpowiednio leczone.
Warto przeczytać
Jak alkohol wpływa na wątrobę?
Adrenalina – granica między euforią a uzależnieniem
Różnica między papierosami i cygarem