Spożywanie alkoholu jest jedną z głównych przyczyn przewlekłych chorób wątroby na świecie. Jego stosowanie ma głównie charakter towarzyski, ale nadmiar może prowadzić do innych chorób wątroby, a także wpływać na mózg, serce, mięśnie i inne tkanki.
Jak alkohol wpływa na wątrobę?
W przeciwieństwie do białek, węglowodanów i tłuszczów, organizm nie ma możliwości magazynowania alkoholu. Przy nadmiernym spożyciu aldehyd octowy (czyli główny czynnik wywołujący kaca i zaczerwienienie twarzy) jest produkowany w tempie szybszym niż organizm może sobie poradzić, co utrudnia mu jego przetworzenie i dezaktywację. Powoduje to, że ten metabolit (czyli substancja, która pozostaje po rozkładzie) gromadzi się w wątrobie i powoduje jej uszkodzenie.
Z czasem w hepatocytach (komórkach wątroby) powstają złogi tłuszczowe, które w końcu przekształcają się w to, co znamy jako zapalenie wątroby. Próba naprawy tego uszkodzenia powoduje powstanie bliznowacenia wątroby, czyli marskości, która może prowadzić do raka wątroby.
Jaka ilość jest uważana za szkodliwą ilość alkoholu?
Aby zapobiec szkodom, zaleca się, aby dzienna ilość gramów alkoholu nie przekraczała 20 dla kobiet i 40 dla mężczyzn, czyli nie więcej niż 2 drinki dziennie (nie więcej niż 10 tygodniowo), jeśli jesteś kobietą, oraz nie więcej niż 3 dziennie i mniej niż 15 tygodniowo, jeśli jesteś mężczyzną.
Szkody, które może spowodować alkohol
Aby alkohol był szkodliwy dla zdrowej wątroby, musi być pity w nadmiarze przez długi okres czasu. Może to prowadzić do problemów z nerkami, ciśnieniem krwi i płodem, jeśli jesteś kobietą w ciąży. Ale na tym nie koniec; skutki mogą być również psychologiczne i prowadzić do zaburzeń takich jak uzależnienie, lęk, depresja i poważne zakłócenia w relacjach społecznych.
Z drugiej strony, jeśli w wątrobie istnieje już jakaś patologia, np. wirusowe zapalenie wątroby, wywołane przez alkohol, lub autoimmunologiczne zapalenie wątroby, kryptogenne zapalenie wątroby itp. spożywanie alkoholu etylowego jest odpowiedzialne za liczne powikłania:
- W wirusowym zapaleniu wątroby typu C zmniejsza skuteczność leczenia i ułatwia namnażanie się wirusa.
- Zwiększa odkładanie się tłuszczu, przyspieszając tym samym proces marskości wątroby.
- Zmniejsza odpowiedź immunologiczną.
- Przyczynia się do akumulacji żelaza, co jest kolejną przyczyną przewlekłych chorób wątroby.
Czy szkody można odwrócić lub wyleczyć?
Ze względu na dużą zdolność wątroby do szybkiej regeneracji, możliwy jest powrót jej komórek do normy. Ale można to osiągnąć tylko wtedy, gdy uszkodzenia zostaną wcześnie wykryte i osoba całkowicie powstrzyma się od picia alkoholu.
Choroby wątroby różnią się jednak stopniem nasilenia. Każdy, kto konsekwentnie pije alkohol, rozwinie stan, w którym komórki wątroby ulegają zapaleniu przez komórki tłuszczowe i wodę. Stan ten znany jest jako stłuszczona wątroba i może być spowodowany nie tylko spożywaniem alkoholu, ale także cukrzycą, otyłością, stosowaniem niektórych leków lub dużym niedoborem białka.
Warto przeczytać
Adrenalina – granica między euforią a uzależnieniem
Problem z nadużywaniem alkoholu
Różnica między papierosami i cygarem