Upojenie alkoholowe jest poważną, a czasem śmiertelną konsekwencją wypicia dużej ilości alkoholu w krótkim okresie czasu. Wypicie zbyt dużej ilości zbyt szybko może wpłynąć na oddychanie, tętno, temperaturę ciała i spowodować odruch wymiotny, oraz potencjalnie spowodować śpiączkę i śmierć. Osoba z zatruciem alkoholowym potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej. Jeśli podejrzewasz, że ktoś zatruł się alkoholem, natychmiast wezwij pogotowie.
Oznaki i objawy zatrucia alkoholem obejmują:
- Zamieszanie
- Wymioty
- Powolne oddychanie (mniej niż osiem oddechów na minutę)
- Nieregularne oddychanie (przerwy między oddechami dłuższe niż 10 sekund)
- Niebieskawa lub blada skóra
- Niska temperatura ciała (hipotermia)
- Omdlenie (utrata przytomności) bez możliwości obudzenia się
W przeciwieństwie do jedzenia, którego trawienie może trwać godzinami, alkohol jest szybko wchłaniany przez organizm, na długo przed większością składników odżywczych. A pozbycie się alkoholu z organizmu trwa znacznie dłużej. Wątroba przetwarza (metabolizuje) większość alkoholu. Im więcej pijesz, zwłaszcza w krótkich okresach czasu, tym bardziej jesteś narażony na ryzyko zatrucia alkoholowego.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Nie jest konieczne występowanie wszystkich powyższych oznak i objawów przed zwróceniem się o pomoc lekarską. Osoba z zatruciem alkoholowym, która jest nieprzytomna, lub nie może się obudzić, jest zagrożona śmiercią. Nieraz się zdarzało, że libacja alkoholowa zakończyła się śmiercią.
Zatrucie alkoholowe jest stanem nagłym. Jeśli podejrzewasz, że ktoś doświadcza zatrucia alkoholowego, nawet jeśli nie widzisz klasycznych oznak i objawów, natychmiast szukaj pomocy medycznej. Oto, co należy zrobić:
- Natychmiast zadzwoń pod numer 112 lub lokalny numer alarmowy. Nigdy nie zakładaj, że osoba będzie spała, dopóki zatrucie alkoholem nie ustąpi.
- Bądź przygotowany do udzielania informacji. Jeśli wiesz, pamiętaj, aby powiedzieć personelowi szpitala lub pogotowia o rodzaju i ilości alkoholu, który wypiła dana osoba oraz o tym, kiedy go wypiła.
- Nie zostawiaj nieprzytomnej osoby samej. Ponieważ zatrucie alkoholem wpływa na sposób działania odruchu wymiotnego, osoba z zatruciem alkoholowym może dławić się własnymi wymiocinami i nie być w stanie oddychać.
- Pomóż osobie, która wymiotuje. Staraj się, aby osoba siedziała w pozycji siedzącej. Jeśli osoba musi się położyć, upewnij się, że leży z głową odwróconą na bok, to pomaga zapobiec zadławieniu. Staraj się utrzymać osobę przytomną, aby nie dopuścić do utraty przytomności.
Nie bój się wzywać pomocy
Może być trudno zdecydować, czy ktoś jest na tyle pijany, aby wezwać medyków, ale lepiej jest zachować ostrożność. Być może obawiasz się konsekwencji dla siebie, przyjaciela lub ukochanej osoby, zwłaszcza jeśli jesteś bardzo młody. Ale konsekwencje nieuzyskania pomocy na czas mogą być znacznie poważniejsze.
Warto przeczytać
Jak alkohol wpływa na wątrobę?
Adrenalina – granica między euforią a uzależnieniem
Problem z nadużywaniem alkoholu