W związkach często pojawiają się subtelne formy przemocy, często dlatego, że jeden z partnerów nie wie, że je stosuje. Wtedy przeważnie wystarczy porozmawiać z naszą drugą połówką i wyjaśnić, że nas rani. Jednak żeby robić to skutecznie trzeba nauczyć się je rozpoznawać. Jeśli chcesz zdobyć praktyczne podstawy o rozpoznawaniu form subtelnej przemocy, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem!
1. Ignorowanie twoich sukcesów lub agresywne reagowanie na nie
Często zdarza się, że gdy jeden z partnerów ma gorszy okres zawodowy lub na innej płaszczyźnie, źle będzie przyjmował sukcesy swojej drugiej połówki. Często może zupełnie ignorować dobre wiadomości w tej sprawie lub nawet reagować na nie agresywnie i zupełnie nie tak, jak byśmy od niego oczekiwali. Nie należy jednak usprawiedliwiać takich zachowań, zwłaszcza jeśli zdarzają się często, a sama osoba zainteresowana nie czuje, że robi coś złego. Takie zachowanie jest bowiem charakterystyczne dla narcyzów, którzy często tworzą bardzo toksyczne i oparte na sobie związki.
2. Wyrażanie oczekiwań, których nie jesteś w stanie spełnić
Czasami zdarza się, że oczekujemy od swojej drugiej połówki czegoś, czego ona zwyczajnie nie jest w stanie zrobić. O ile nie ma w tym niczego złego, staje się to bardzo niebezpieczne, kiedy zdajemy sobie sprawę z ograniczeń drugiej osoby i wykorzystujemy je, żeby ją upokorzyć albo ośmieszyć. Często dotyczy to związków, w którym jedna ze stron radzie sobie na pewnej płaszczyźnie dużo lepiej od drugiej, a to budzi zazdrość i narastający gniew, który znajduje ujście w takiej formie przemocy. Jeśli twój partner wykorzystuje twoje słabości, żeby Cię ośmieszyć, jesteś ofiarą subtelnej przemocy.
3. Wyśmiewanie Cię publicznie lub w gronie znajomych
Ta forma subtelnej przemocy, jak sama nazwa wskazuje, jest wyczuwalna dopiero po czasie. Nie jest to bowiem otwarte wyśmiewanie twoich wad czy opowiadanie twoim znajomym o kłopotliwych wpadkach. To często zawoalowane, nazwane żartem przytyki, które mimo wszystko stawiają Cię w bardzo złym świetle, ale jesteś gotowa ignorować je, aby nie wyjść na osobę pozbawioną humoru czy dystansu do siebie. Bez względu jak twój partner tłumaczy takie zachowanie, jeśli boli Cię ono i nie czujesz się z nim komfortowo, zareaguj i nie ignoruj tych uczuć.
4. Wyśmiewanie twoich znajomych i podważanie ich kompetencji
Inną, ale nadal poważną formą subtelnej przemocy jest nieuderzanie w Ciebie osobiście, ale w ważne dla Ciebie wartości lub w twoich znajomych. Często takie zachowanie ma za zadanie poróżnić Cię ze znajomymi, ale zdarza się też, że jest to atak w twoją stronę, na to, jak dobierasz sobie znajomych, w jakim towarzystwie się obracasz (oczywiście w domyśle w nieodpowiednim). Jeśli twój partner jest przekonujący, a Tobie zależy na jego uznaniu, możesz powoli zrywać kolejne znajomości. Takie zachowanie w ostateczności doprowadzi do tego, że partner stosujący subtelną przemoc stanie się osobą kontrolująca twoje życie.
5. Ciągła kontrola finansowa
Nie ma niczego złego w wydawaniu na siebie zarobionych przez siebie pieniędzy, ale osoba stosująca tę formę subtelnej przemocy zrobi wszystko, żebyś czuła się ze swoimi wyborami finansowymi źle, bez względu na to, jakie będą. Może się to nasilać zwłaszcza gdy kupisz coś, co nie jest Ci bezgranicznie potrzebne, ale sprawi Ci dużą radość. Twój oprawca będzie chciał, żebyś czuła wyrzuty sumienia. Takie zachowanie ma na celu całkowite zawładnięcie twoimi finansami, a raczej sposobem, w jakim nimi operujesz, a z czasem nawet przejęcia ich na swoją korzyść.
Jeżeli tylko widać pierwsze symptomy przemocy należy jak najszybciej taki związek zakończyć!