Co możesz zrobić, kiedy doświadczasz przemocy

Co możesz zrobić, kiedy doświadczasz przemocy?

  • Porozmawiaj z kimś komu ufasz. Przełam milczenie. Zwróć się o pomoc do przyjaciół, rodziny, sąsiadów. Nie wstydź się. Za przemoc odpowiedzialny jest ten, kto Cię krzywdzi, a nie Ty.

  • Nie usprawiedliwiaj przemocy. Nikt nie ma prawa Cię bić ani krzywdzić w jakikolwiek sposób!Za przemoc zawsze odpowiedzialna jest osoba, która ją stosuje, a nie Ty.

  • Wzywaj policję (tel.997 lub 112) w każdej sytuacji zagrożenia. Za każdym razem domagaj się wypełnienia Niebieskiej Karty. Policja ma obowiązek zareagować na Twoje wezwanie i zapewnić Ci bezpieczeństwo.

  • Szukaj pomocy u specjalistów w Punkcie Informacji i Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie działającym przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rabie Wyżnej. Możesz tam uzyskać pomoc prawną, psychologiczną, socjalną. Wszelkich informacji udzielają pracownicy socjalni zatrudnieni w ośrodku pomocy społecznej.

  • Zdobywaj wiedzę prawną. Pamiętaj, że przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym z urzędu. Często złożonych sytuacji rodzinnych nie da się rozwiązać bez uruchomienia procedur prawnych, takich jak: alimenty, eksmisja czy ograniczenie władzy rodzicielskiej. Poznaj swoje prawa!

Uwierz, że masz w sobie siłę, żeby zmienić swoje życie.

Pamiętaj, jest na świecie wiele osób, które uwolniły się z destrukcyjnych związków i przestały doznawać przemocy. Ty także możesz być jedną z nich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.